Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Życie poświęcić warto jest tylko dla jednej idei, idei wolności!
Jeśli walczymy i ponosimy ofiary to dlatego,
że chcemy właśnie żyć, ale żyć jako ludzie wolni,
w wolnej Ojczyźnie.
Kpt. Zdzisław Broński "Uskok"

zolnierze wykleci

Źródło obrazka: http://www.wykleci.ipn.gov.pl/dokumenty/menu/naglowek_84.jpg

Żołnierze Wyklęci do dziś budzą kontrowersje i zdania na temat słuszności ich działań są podzielone. Jednak fakty pozostają niezmienne: tylko oni nie złożyli broni, gdy nastał stalinowski reżim. Gdy wszyscy uznali z góry narzuconą władzę Stalina, oni poszli do lasu bronić miejscowej ludności przed kradzieżami i gwałtami MO, UB i NKWD. Gotowi byli walczyć o odzyskanie niepodległości, wypełnić złożoną przysięgę.

Żołnierze Wyklęci stoczyli setki bitew i potyczek o znaczeniu lokalnym, bez frontów i armii, ale w szeregach wielu walczących w oderwaniu od siebie oddziałów, przy ogromnej dysproporcji sił i obojętności „wolnego świata”. Działali w imię dobra i wielu przez to zginęło. Do walki z podziemiem skierowane były siły utworzonego aparatu bezpieczeństwa, który skutecznie likwidował opór wobec władzy komunistycznej w Polsce. Żołnierzy Wyklętych mordowano z zimną krwią i poddawano licznym torturom.

Po to właśnie powstał ten dzień - aby upamiętnić bohaterów walki z sowietyzacją Polski po II wojnie światowej, oraz bohaterów, którzy swoją ideową walką stali się symbolem do naśladowania. Jak powiedział Lech Kaczyński: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny

Pamiętajmy o poległych.