Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

notebook_boy08 lutego 2011 r. w Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego w Jaworze, odbywały się obchody Dnia Bezpiecznego Internetu.

W tym roku tematem przewodnim Międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetuwirtualne światy. Młodzi ludzie spędzają coraz więcej czasu online i coraz częściej mają do czynienia wyzwaniami oraz problemami związanymi z ochroną swojej prywatności, bezpieczeństwem czy własnym wizerunkiem. Tegoroczne hasło – „Internet to więcej niż zabawa. To Twoje życie” - ma na celu zwrócenie uwagi na wpływ i konsekwencje internetowej aktywności dzieci i młodzieży.

Z tej okazji klasa 2A (technikum kształcące w zawodzie technik informatyk), pod kierunkiem wychowawcy: p. Sławomira Pieszczka, nauczyciela przedmiotów informatycznych, przygotowała prezentację multimedialną oraz krótkie przedstawienie prezentujące najczęściej spotykane zagrożenia, jakie czyhają na Nas podczas pracy przy komputerze podłączonym do sieci Internet.

Większość działań przeprowadzonych w tym dniu miało za zadanie pokazać młodzieży, że decyzje podejmowane w świecie wirtualnym mogą mieć wpływ na ich realne życie.

Ponieważ w przyszłym roku szkolnym, Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego będzie obchodzić jubileusz 65-lecia istnienia, organizatorzy DBI 2011 postanowili, że przeprowadzą szereg działań promujących zasady bezpiecznej pracy w sieci szkolnej i Internecie. Podczas prezentacji multimedialnej, uczniowie chcieli przybliżyć uczestnikom zagadnienia dotyczące serwisów społecznościowych, wyjaśnić pojęcia i zagrożenia czyhające na nierozważnych użytkowników a także skłonić do refleksji nad problemem uzależnienia od życia w sieci.

Uczniowie klasy 2A, pokazali krótki film zaczerpnięty z serwisu YouTube pokazujący działanie serwisu Nasza Klasa, który miał pomóc w znalezieniu odpowiedzi na pytania czy właściwie kreujemy swój wizerunek w sieci, czy swoją aktywnością nie naruszamy prywatności własnej i innych, czy dziś publikowane treści nie zaszkodzą nam w przyszłości.

Zostały również przedstawione statystyki przedstawiające trendy, rozwój portali społecznościowych oraz ich zasięg w skali świata i Polski. Zebrane dane statystyczne pozwoliły odpowiedzieć na takie pytania jak:

  • Kim są użytkownicy serwisów społecznościowych?
  • Ile czasu dziennie spędzamy w na korzystaniu z serwisów społecznościowych?
  • Ile osób na świecie korzysta z jednego z najpopularniejszych portali społecznościowych Facebook?

Pamiętając, że Internet, to więcej niż zabawa. To Twoje życie!, podobnie jak w tzw. „realu”, tak i w wirtualnej rzeczywistości czyhają na Nas różnego rodzaju zagrożenia, uczniowie klasy 2A, podczas przedstawienia w sposób humorystyczny pokazali najczęstsze zagrożenia: wirusy, robaki, konie trojańskie, programy szpiegujące, oraz narzędzia skutecznej z nimi walki: antywirus i zapora sieciowa (firewall).

Uczniowie chcieli zwrócić uwagę nam wszystkim, że jeżeli spotkamy się z cyberprzestępczością, to nie jesteśmy bezradni – możemy zwrócić się o pomoc do kompetentnych instytucji i osób, które nam mogą pomóc. Dlatego na ten dzień zaproszeni zostali przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Jaworze, pan podinspektor Leszek Drabczyk oraz starszy aspirant Kordian Mazuryk. Uczestnicy spotkania mogli bezpośrednio od nich dowiedzieć się, jak wygląda kwestia przestępstw komputerowych popełnianych na naszym terenie. Bardzo serdecznie dziękujemy panu podinspektorowi i starszemu aspirantowi za ciekawy wykład i mamy nadzieję na dalszą owocną współpracę!

Podczas obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu zorganizowane zostały również dwa konkursy:

  • Konkurs na plakat promujący Dzień Bezpiecznego Internetu
  • Wewnątrzszkolny Konkurs Informatyczny

Komisja w składzie:

  • Wanda Gołębiowska – dyrektor Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego,
  • Elżbieta Boczula – pedagog szkolny,
  • Leszek Drabczyk – podinspektor Komendy Powiatowej Policji w Jaworze,
  • Kordian Mazuryk – starszy aspirant Komendy Powiatowej Policji w Jaworze,
  • Jarosław Pieszczek – nauczyciel przedmiotów informatycznych,

wybrała najlepszą według niej pracę, której autorem jest uczennica klasy 1A technikum informatycznego, Anna Flejterska. Autorka została nagrodzona bardzo wartościową książką wydawnictwa Helion: „GIMP. Praktyczne projekty. Wydanie II”, dzięki której będzie mogła poznać darmowy program do obróbki grafiki rastrowej GIMP i doskonalić swoje umiejętności graficzne.

W Wewnątrzszkolnym Konkursie Informatycznym rywalizowało 12 3-osobowych drużyn z klas: 1A, 2A, 3A, 4A i 2BC. Konkurs odbywał się na podobnych zasadach jak w znanych teleturniejach, gdzie zawodnicy po wyświetleniu pytań naciskają przycisk (grzybek), który powoduje wyświetlenie lampki. Drużyna, która wykaże się największym refleksem i prawidłowo odpowie na pytanie otrzymuje punkty.

W wyniku rundy eliminacyjnej do etapu finałowego zakwalifikowały się trzy drużyny:

  • SEJEM ZAWSZE z klasy 3A (Hubert Musiał, Mateusz Pawlaczyk, Dariusz Foremnik) – 7 pkt.;
  • Apache z klasy 4A (Kamil Ignatiuk, Grzegorz Drąg, Łukasz Szaszorowski) – 6pkt.;
  • Spółka zoo z klasy 1A (Dawid Kazanowski, Dawid Repka, Rafał Mikuła) – 6 pkt,

Podczas gorącej atmosfery etapu finałowego, drużyny odpowiadały na 20 pytań konkursowych. Największym refleksem i co najważniejsze wiedzą, okazała się drużyna Apacze z klasy 4A zdobywając 10 pkt.! Puchar przechodni, dyplomy oraz nagrody w postaci multimedialnych klawiatur oraz książek informatycznych wydawnictwa Helion, wręczała p. Wanda Gołebiowska - dyrektor Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego, p. podinspektor Leszek Drabczyk, starszy aspirant Kordian Mazuryk, oraz członkowie jury konkursowego: Marek Salata – kierownik Pracowni Ćwiczeń Praktycznych przy PCKZ, Sławomir Pieszczek, Jarosław Pieszczek – nauczyciele przedmiotów informatycznych.

Reportaż foto wykonany przez Michała Wargackiego – ucznia klasy 2A technikum informatycznego można oglądać pod adresem: www.pckzjawor.pl/2010-2011.

Szczególne podziękowania należą się p. Markowi Salacie - kierownikowi Pracowni Ćwiczeń Praktycznych przy PCKZ oraz p. Arkadiuszowi Pokrywie - nauczycielowi praktycznej nauki zawodu, którzy w swoim wolnym czasie wykonali urządzenia pozwalające na przeprowadzenie konkursu w wymyślonej przez organizatorów formule!

Gorące podziękowania kierujemy również do p. Tomasza Zwierzewa - nauczyciela przedmiotów informatycznych, który pomimo zwolnienia L4 opracował pytania i przygotował odpowiednią prezentację z pytaniami na potrzeby konkursu!

Klasa 2A, przygotowała także specjalne broszury informacyjne (do pobrania pod adresem: www.pckzjawor.pl/dbi/pliki), które rozdawane były uczestnikom obchodów DBI 2011, gazetkę ściennąPortale społecznościowe” (do pobrania pod adresem: www.pckzjawor.pl/dbi/pliki) i wiele materiałów, informacji oraz adresów instytucji, które mogą nam służyć pomocą, które zostały umieszczone w gablotach na parterze budynku szkoły przy ul. Wrocławskiej.