Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

22 lutego 2012 r. w Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego w Jaworze, odbywały się obchody Dnia Bezpiecznego Internetu.

Tegoroczne hasło: „Wspólnie odkrywamy cyfrowy świat! Bezpiecznie zachęca młodzież do korzystania z sieci Internet, wspólnie z dorosłymi – rodzicami, opiekunami, dziadkami.

Dzisiaj Internet jest bardzo mocno związany z Naszą codziennością. Bardzo często rodzice posiadają zdecydowanie mniejszą wiedzę w kwestii korzystania z jego dobrodziejstw. Dla wielu rodziców to duży problem! Nowinki technologiczne pojawiają się w domach głownie z inicjatywy dzieci i najczęściej to one są ekspertami w posługiwaniu się nimi. Bardzo często rodzice nie pytają dzieci, co robią w sieci, ponieważ obawiają się nadszarpnąć swój autorytet, lub nie wiedzą, o co pytać, bo po prostu nie mają pojęcia o istnieniu na przykład portali społecznościowych.

Badania wykazują, że ponad połowa ankietowanych młodych ludzi nie pamiętało, żeby kiedykolwiek zdarzyło się, aby razem z rodzicami siedzieli przy komputerze i zajmowali się czymś w Internecie wspólnie.

Mały sondaż, jaki przeprowadziliśmy wśród uczniów Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego, jest zbieżny z badaniami ogólnopolskimi. Wynika z nich, że najczęstsze formy aktywności to: gry, oglądanie filmów online, komunikowanie się oraz coraz bardziej aktywne korzystanie z serwisów społecznościowych.

Spora część młodych ludzi– z badań wynika, że połowa – twierdzi, że łatwiej im być sobą w Internecie, niż kiedy są z innymi twarzą w twarz. Bardzo często – co trzecia osoba – przyznaje, że w Internecie rozmawia o prywatnych sprawach, którymi nie potrafiłoby podzielić się w bezpośrednim kontakcie.

Dla młodzieży Internet był od zawsze! Dla rodziców, nauczycieli to coś, co powstawało na ich oczach, musieli się do tego przyzwyczaić. Bardzo często musieli zmienić swoje przyzwyczajenia, styl pracy. Dlatego bardzo często określa się młodzież i dzieci, jako pokolenie Internetowych tubulców, natomiast dorosłych imigrantami. Stąd tyle pojawiających się między nimi problemów ze znalezieniem wspólnego języka. Nie chodzi tutaj tylko o kwestie związane z technologią, ale także z zainteresowaniami, czy potencjalnymi zagrożeniami.

To wszystko powoduje, że dzieci tracą kontakt z rodzicami. Chcielibyśmy zachęcić młodzież i dzieci do wspólnego korzystania z Internetu. Teraz oni mogą być nauczycielami dla swoich rodziców. Oglądanie razem filmów online, szukanie ciekawych gier, odkrywanie ciekawostek przyrodniczych, czy też po prostu przeglądanie Internetu podczas planowania wakacji to tylko niektóre z wielu pomysłów na spędzenie czasu w sieci rodzinnie.

Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu w Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego, klasa 1A przy współudziale klasy 3A (technikum kształcące w zawodzie technik informatyk), pod kierunkiem wychowawców: p. Waldemara Wdowiaka oraz Sławomira Pieszczka, nauczycieli przedmiotów informatycznych, przygotowała prezentację multimedialną oraz krótkie przedstawienie prezentujące najczęściej spotykane zagrożenia, jakie czyhają na Nas podczas pracy przy komputerze podłączonym do sieci Internet.

Po raz kolejny – trzeci rok - większość działań przeprowadzonych w tym dniu miało zwrócić uwagę na pewne aspekty aktywności w tzw. świecie wirtualnym. Podejmowane decyzje podczas pracy na komputerze podłączonym do sieci Internet, bardzo często mają wpływ na życie w świecie realnym.

Organizatorzy DBI 2012 postanowili, że przeprowadzą szereg działań promujących zasady bezpiecznej pracy w sieci szkolnej i Internecie. Podczas prezentacji multimedialnej, uczniowie chcieli przybliżyć uczestnikom zagadnienia dotyczące serwisów społecznościowych, wyjaśnić pojęcia i zagrożenia czyhające na nierozważnych użytkowników a także skłonić do refleksji nad problemem uzależnienia od życia w sieci.

Uczniowie klasy 1A, pokazali m.in. krótki film zaczerpnięty z programu W SIECI TV pokazujący historię Rafała – licealisty, którego wielką pasją jest fotografia. Kiedyś nieopatrznie umieścił swoje zdjęcia na jednym z portali randkowych. Przedstawiony film, to fragment talk show prowadzonego przez Ewę Farnę, w którym wraz z zaproszonymi gośćmi porusza kwestie związane z bezpieczeństwem w sieci Internet.

Wielu ludzi, zwłaszcza młodych zwariowało na punkcie swojego wizerunku i pokazują prawie wszystko: zakup nowej sukienki, auta, wakacje spędzone w egzotycznych miejscach, zdjęcia z imprez!

Zostały również przedstawione statystyki, z których wynika, że ponad połowa ankietowanych zetknęła się z sytuacją, w której ktoś publikował niechciane materiały o nich. Okazuje się, że ponad 80% osób, które umieszcza niechciane materiały, to koledzy i koleżanki ze szkoły!

Uczniowie chcieli zwrócić uwagę nam wszystkim, że jeżeli spotkamy się z problemami, to nie jesteśmy bezradni – możemy zwrócić się o pomoc do kompetentnych instytucji i osób, które nam mogą pomóc.

Dlatego na ten dzień zaproszeny został przedstawiciel Komendy Powiatowej Policji w Jaworze, pan starszy aspirant Kordian Mazuryk. Uczestnicy spotkania mogli bezpośrednio od niego dowiedzieć się, jak wygląda kwestia przestępstw komputerowych popełnianych na naszym terenie. Pan Kordian Mazuryk, uzbrojony w prezentację multimedialną poruszał także takie zagadnienia jak:

 • Netoholizm;
 • Cyberprzemoc;
 • Kradzież tożsamości;
 • Phishing;
 • Oszustwa Internetowe i komputerowe;
 • Prawa autorskie w Internecie;

Bardzo serdecznie dziękujemy panu starszemu aspirantowi za ciekawy wykład i mamy nadzieję na dalszą owocną współpracę!

Podczas obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu zorganizowane zostały również dwa konkursy:

 • Konkurs na plakat promujący Dzień Bezpiecznego Internetu
 • Wewnątrzszkolny Konkurs Informatyczny

Komisja w składzie:

 • Wanda Gołębiowska – dyrektor Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego,
 • Jolanta Wieczorek – wicedyrektor od spraw wychowawczych w Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego,
 • Elżbieta Boczula – pedagog szkolny,
 • Kordian Mazuryk – starszy aspirant Komendy Powiatowej Policji w Jaworze,

wybrała najlepszą według niej pracę, której autorem jest uczennica klasy 1A technikum informatycznego, Anna Tkacz. Autorka została nagrodzona bardzo wartościową książką wydawnictwa Helion: „GIMP 2.6. Receptury”, dzięki której będzie mogła poznać darmowy program do obróbki grafiki rastrowej GIMP i doskonalić swoje umiejętności graficzne.

W Wewnątrzszkolnym Konkursie Informatycznym, którego organizatorami byli nauczyciele przedmiotów informatycznych: Waldemar Wdowiak i Tomasz Zwierzew rywalizowało 11 3-osobowych drużyn z klas: 1A, 2A, 3A i 4A. Konkurs odbywał się na podobnych zasadach jak w znanych teleturniejach, gdzie zawodnicy po wyświetleniu pytań naciskają przycisk (grzybek), który powoduje wyświetlenie lampki. Drużyna, która wykaże się największym refleksem i prawidłowo odpowie na pytanie otrzymuje punkty.

Podczas gorącej atmosfery etapu finałowego, drużyny odpowiadały na 20 pytań konkursowych. Największym refleksem i co najważniejsze wiedzą, okazała się drużyna Paczacze (Michał Wariacki, Mateusz Socha i Patryk Tokarczyk) z klasy 3A zdobywając 11 pkt.! Puchar przechodni, dyplomy oraz nagrody w postaci multimedialnych głośników oraz książek informatycznych wydawnictwa Helion, wręczała p. Wanda Gołebiowska - dyrektor Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego, p. starszy aspirant Kordian Mazuryk, oraz członkowie jury konkursowego: Jarosław Pieszczek i Tomasz Zwierzew – nauczyciele przedmiotów informatycznych.

Zobacz reportaż foto wykonany przez Michała Wargackiego – ucznia klasy 3A technikum informatycznego: Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego w Jaworze - Dzień Bezpiecznego Internetu 2012.

Szczególne podziękowania należą się p. Markowi Salacie - kierownikowi Pracowni Ćwiczeń Praktycznych przy PCKZ oraz p. Arkadiuszowi Pokrywie - nauczycielowi praktycznej nauki zawodu, którzy pomogli prawidłowo zainstalować urządzenie pozwalające na przeprowadzenie konkursu w wymyślonej przez organizatorów formule!