Ocena użytkowników: 2 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Jesteś potrzebny. Bądź wolny od uzależnień. Staraj się pomagać innym! - to przesłanie głoszone przez uczestników Programu "Profilaktyka a Ty". Akcja, która promuje profilaktykę rówieśniczą przeciwko zjawiskom patologii społecznej, dotarła także do Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworze.


Dnia 9 czerwca 2014 r. w PCKZiU w Jaworze odbyła się projekcja filmów profilaktycznych pt. „Domówka", „Stracony czas", „Antidotum". W ten sposób szkoła włączyła się w akcję Ogólnopolski Głos Profilaktyki „Profilaktyka a Ty"„Moda na życie bez uzależnień". W spotkaniu wzięła udział wybrana młodzież z klas zasadniczej szkoły zawodowej i technikum.
W ramach spotkania odbyła się projekcja filmów skierowanych do młodzieży. Obraz pokazuje w aspekcie awersyjnym przemoc, kradzieże, narkotyki, alkohol oraz związane z nimi zjawiska społeczne, przedstawione jako równia pochyła, po której jednostka stacza się na margines społeczeństwa. Zasadniczym tematem jest przedstawienie więzienia jako skutku najgorszego z możliwych wyborów życiowych
Projekcję filmów uzupełniały bardzo interesujące komentarze nadkom. Kordiana Mazuryka, który w obrazowy sposób przedstawił konsekwencje nieodpowiedzialnego zachowania młodzieży. Szczególną uwagę zwrócono na aspekty odpowiedzialności karnej i prawnej za czyny.
Działania te są integralną częścią szkolnej kampanii „Bezpieczne wakacje", w ramach której prowadzone są pogadanki na zajęciach z wychowawcami klas oraz pedagogiem szkolnym, wykonano gazetkę tematyczną oraz przygotowano ulotki rozdawane młodzieży w trakcie zajęć. Koordynatorkami akcji są p. Elżbieta Lewucha i p. Bogumiła Sokołowska – pedagodzy szkolni.
„Profilaktyka a Ty" to coroczne, ogólnopolskie spotkanie społeczności PaT z całego kraju promującej modę na życie wolne od uzależnień. Celem programu jest komunikowanie oraz inicjowanie przez zespoły specjalistów (w tym policyjnych) wspólnoty działań, skierowanych przeciwko zjawiskom patologii społecznej, opartych na innowacyjnych metodach, z zaangażowaniem młodzieżowego wolontariatu i aktywną współpracą z samorządami, zmniejszanie zjawiska uzależnień wśród młodzieży szkolnej, poprzez kształtowanie aktywnych społecznie i umacnianie asertywnych postaw, inspirowanie rodziców do pogłębiania wiedzy z zakresu profilaktyki uzależnień oraz nakłanianie ich do częstej rozmowy na ten temat z własnymi dziećmi, tworzenie ogólnopolskiej społeczności, promującej wśród młodzieży modę na życie bez uzależnień.
Ta niestandardowa forma walki z patologiami społecznymi i przemocą spotkała się z dużym zainteresowaniem młodzieży.
"Profilaktyka a Ty" jest przykładem, że program profilaktyczny nie musi być nudną pogadanką. Może być za to dynamicznym, wciągającym show, perfekcyjnie przygotowanym i poprowadzonym, z mnóstwem zaskakujących elementów i pozytywnym przesłaniem.