Rekrutacja
Szkolne konta Office 365
OSEWyzwanie w PCKZiU
Dziennik elektroniczny w PCKZiU
Kwalifikacyjne kursy zawodowe
Technik informatyk
Monster w PCKZiU
Previous Next Play Pause
Rekrutacja Rekrutacja
Szkolne konta Office 365 Szkolne konta Office 365
OSEWyzwanie w PCKZiU OSEWyzwanie w PCKZiU
Dziennik elektroniczny w PCKZiU Dziennik elektroniczny w PCKZiU
Kwalifikacyjne kursy zawodowe Kwalifikacyjne kursy zawodowe
Technik informatyk Technik informatyk
Monster w PCKZiU Monster w PCKZiU

NASI PARTNERZY

Korpo Sp. z o.o.
Kancelaria prawna Król i Wspólnicy
loading...

GIMTI

loading...

DBI

loading...

Informatyka

loading...

WF

loading...
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

55 uczniów Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworze z klas 2 D i 3 D technik logistyk wzięło udział w wycieczce studyjnej do firmy Amazon we Wrocławiu. W czasie pobytu w magazynie Wrocław II należącym do światowego koncernu Amazon, uczniowie mogli zobaczyć jak wygląda droga produktu od dostarczenia do magazynu, poprzez zamówienie klienta do etapu końcowego jakim jest kompletacja, pakowanie i wysyłka zamówienia.
- Wykorzystywana do tego celu logistyka przepływu informacji i produktu pokazała nam praktyczne zastosowanie treści teoretycznych jakie poznają uczniowie na lekcjach w szkole. Młodzież była pod dużym wrażeniem nowoczesnych rozwiązań technologicznych w zakresie magazynowania i przyszłym roku szkolnym będzie kontynuowany projekt wycieczek zawodoznawczych do nowoczesnych zakładów produkcyjnych – mówiły Izabela Walusiak-Zdunek, Natalia Dzikowicz i Agnieszka Kos, organizatorki wyjazdu i nauczycielki PCKZiU w Jaworze.

Work hard, have fun, make history, czyli w wolnym tłumaczeniu - pracuj wytrwale, baw się dobrze, twórz historię - takie hasło wita pracowników i gości Amazon.
Ta amerykańska firma robi wrażenie swoją wielkością. Zajmuje powierzchnię 160 tys. m kw. i zatrudnia ponad 3 tysiące osób, obywateli Europy, pracują tam także delegacje z USA. Codziennie kilka autokarów z pracownikami przyjeżdża z Jawora, Legnicy, Brzegu czy Nysy.


Na początku wycieczki należało założyć niebieskie lub pomarańczowe kamizelki z odblaskami, słuchawki, radia oraz identyfikatory. Wszyscy pracownicy na co dzień, przy każdym przejściu z działu na dział, posługują się identyfikatorem.
Uczestnicy zapoznani zostali z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa: należy chodzić powoli, tylko między niebieskimi liniami, nie biegać, na schodach trzymać się poręczy, a także... spiąć włosy. Jak podkreślali pracownicy, bezpieczeństwo to priorytet dla firmy Amazon.
- To jedno z najnowocześniejszych, najbardziej zautomatyzowanych centrów Amazon w Europie - mówił pan Tomasz Połącarz. - W Polsce Centrów Amazon jest ich w sumie 5: dwa pod Wrocławiem, jedno w Sadach pod Poznaniem, w Sosnowcu i w Kołbaskowie pod Szczecinem.
Uczniowie z PCKZiU zwiedzili miejsca, określane angielskimi nazwami: receive (przyjmowanie i wypakowywanie towarów), stow (układanie towarów na regałach), pick (kompletowanie zamówień), pack (pakowanie paczek).
- Nie jesteśmy hurtownią, ale sklepem internetowym - mówił pan Tomasz. - Nasza praca to realizacja zamówień naszych klientów. A wszystko zaczyna się od zakupu na stronach Amazon.


Na dziale odbioru pracownicy skanują produkty i umieszczają je w czarnych, plastikowych pojemnikach, których jest w sumie ok. 40 tysięcy.
W dziale z produktami, których jest w sumie kilkanaście milionów, działa ponad 3 tysiące robotów, wyposażonych w akumulatory i kamery, poruszających się po specjalnych QR kodach na podłodze. Na robotach są regały, składające się z półek, na których są zamawiane produkty.
- Taki robot waży 350 kg, a udźwignie do 680 kg - mówił pan Tomasz. - Roboty mają specjalne kamery, dzięki nim „widzą się” wzajemnie i zwalniają w odpowiednich momentach, aby uniknąć kolizji. Produkty w naszych centrach są natomiast ułożone chaotycznie, by czas dotarcia do nich był jak najkrótszy. Nie ma tak, że np. wszystkie piłki są w jednym miejscu.
Pracownicy stoją na specjalnych matach, mają na sobie gumowane rękawiczki, które pobierać można z automatów.
Uczniowie oglądali poszczególne stanowiska, na których pracownicy skanują, naklejają kody i pakują zamówione produkty w torby lub kartony. Piotrek z II D miał okazję zapakować książkę. Jak się dowiedział, może ona trafić do klienta nie tylko z Polski.
Łączna długość taśmociągów przewożących tutaj towary wynosi aż ok. 35 km.


Następnym miejscem była wielka kantyna, w której naraz może zmieścić się 500 osób. Pracownicy mogą zjeść obiad za 1 zł, także w wersji wegetariańskiej. Za darmo korzystają z automatów z kawą i wodą. Można tam przeczytać hasła, mające przyświecać pracownikom, m.in. "Obsesja na punkcie klienta". Przy kantynie jest strefa relaksu, a w niej gry playstation, fotel z masażem i wielkie pufy.
Na tablicach w kantynie i na hali można zobaczyć wiele ogłoszeń dla pracowników. Dowiadujemy się z nich np. że pracownicy, związani z firmą co najmniej rok, mogą wziąć udział w programie "Postaw na swój rozwój", dzięki któremu można środki finansowe na dofinansowania na dokształcanie, na kursy, szkolenia, także zewnętrzne.


- Czy by przyjść do pracy w Amazon, trzeba gdzieś jechać na szkolenie i czy potrzebna jest dobra znajomość języka angielskiego? - pytała Malwina z 3 D.
- Szkolenia przed przystąpieniem do pracy przechodzi się tutaj, na miejscu - wyjaśniał pan Tomasz.- Język angielski jest bardzo ważny, ponieważ codziennie 90% moich korespondencji mailowych i rozmów telefonicznych prowadzę po angielsku z ludźmi z całego świata. Dlatego korzystajcie z lekcji języka angielskiego w szkole i rozwijajcie się w tym kierunku. Muszę przyznać, że dzięki temu że jestem absolwentem PCKZiU o profilu technik logistyk, w znacznym stopniu ułatwiło mi ukończenie studiów i ciągle awansuję – dodał pan Łukasz Wanielista.


Dzięki wizycie w „Amazonie” uczniowie wzbogacili swoją wiedzę dotyczącą branży logistycznej.
Dziękujemy za wycieczkę studyjną zorganizowaną przez firmę Amazon. Dziękujemy panu Tomaszowi Połącarzowi za poświęcony czas, wzorową organizację, rzeczowe informacje i miłą atmosferę podczas zwiedzania centrum logistycznego. Dziękujemy panu Łukaszowi Wanieliście, który przybliżył uczniom profil pracy w firmie i odpowiadał na niekiedy trudne pytania uczniów. Spotkanie było dla wszystkich uczestników niezwykle rozwijające i motywujące do dalszej pracy. Cieszymy się, że absolwenci naszej szkoły mim. pan Tomasz i pan Łukasz odnoszą duże sukcesy zawodowe w branży logistycznej i na każdym kroku podkreślają, że warto kształcić się w PCKZiU w Jaworze.