OSEWyzwanie w PCKZiU
Dziennik elektroniczny w PCKZiU
Kwalifikacyjne kursy zawodowe
Kursy i szkolenia w PCKZiU
Technik informatyk
Monster w PCKZiU
Previous Next Play Pause
OSEWyzwanie w PCKZiU OSEWyzwanie w PCKZiU
Dziennik elektroniczny w PCKZiU Dziennik elektroniczny w PCKZiU
Kwalifikacyjne kursy zawodowe Kwalifikacyjne kursy zawodowe
Kursy i szkolenia w PCKZiU Kursy i szkolenia w PCKZiU
Technik informatyk Technik informatyk
Monster w PCKZiU Monster w PCKZiU

NASI PARTNERZY

Korpo Sp. z o.o.
Kancelaria prawna Król i Wspólnicy
loading...

GIMTI

loading...

DBI

loading...

Informatyka

loading...

WF

loading...
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Patriotycznym filmem upamiętniającym odzyskanie przez Polskę niepodległości rozpoczął się uroczysty apel, oddający hołd, tym wszystkim ludziom, którzy historię odzyskania niepodległości napisali swoim życiem, cierpieniem, walką i heroicznym patriotyzmem.
To dzięki Nim - z dumą i wzruszeniem - o godzinie 11.11 mogliśmy wszyscy odśpiewać cztery zwrotki naszego hymnu: JESZCZE POLSKA NIE ZGINĘŁA, KIEDY MY ŻYJEMY.


W związku z obchodami 101. rocznicy odzyskania Niepodległości uczniowie klasy 3A z Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworze przygotowali uroczystą akademię. Pod kierunkiem wychowawczyni pani Joanny Bąk przedstawili program słowno-muzyczny przybliżający młodzieży oraz zgromadzonym nauczycielom tamte chwile. Przesłanie, które przekazała młodzież i sposób interpretacji wierszy wywołało wśród uczestników chwilę zadumy i refleksji. W pamięci zapadł wszystkim przedstawione, wydarzenia sprzed wielu lat o które walczyli nasi pradziadkowie, i o których nie możemy zapomnieć.
Przypomniane zostały starania niewielu wobec oporu wielu, bo przecież Polska zawsze położona była między mocarstwami. Ale nigdy nie zatraciliśmy ducha walki, poczucia przynależności narodowej, dzięki szacunkowi dla historii, literatury, poezji, muzyki…, bo jak wyrecytował Michał Gądek ,,Wielka POLSKO, za Tobą płaczę”.
Wiemy, że najważniejsze była postawa zaangażowania naszych rodaków i- jak zostało to podkreślone- dobro Ojczyzny przedkładane nad osobiste ambicje. Tak właśnie działali ojcowie naszej niepodległości: Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski.

 

Podsumowaniem uroczystej akademii było wystąpienie pani wicedyrektor, która podziękowała młodzieży za przedstawienie tak pięknej lekcji historii i patriotyzmu, w której mieliśmy okazję uczestniczyć. Pamiętajmy, że 11 listopada stanowi symboliczną miłość do Ojczyzny, kojarzy się nam z walką i zwycięstwem, uczy patriotyzmu do najważniejszych wartości dla wszystkich Polaków, że ojczyzna to dobro najwyższe i trzeba je ciągle umacniać i stać na jej straży.
Na zakończenie apelu swoje słowa skierowała do wszystkich uczniów. Dzisiaj wszyscy żyjemy w niepodległej Polsce. Jest to tak oczywiste, że na co dzień wcale o tym nie myślimy, ale musimy ciągle pamiętać i przypominać symbole tamtych wydarzeń, aby nie zatracić tamtych czasów. Oddając szacunek symbolom narodowym, oddajemy go wszystkim Polakom, tym, którzy odeszli i walczyli za naszą wolność. Równie ważne jest, aby obowiązkiem rodziny i szkoły stało się pielęgnowanie tradycji narodowych, co czynimy, na co dzień i od święta.

Ważnym punktem uroczystych obchodów rocznicy odzyskania niepodległości jest wystawa „Stu Bohaterów – niepodległość ma twarz zwykłych ludzi”, która gościć będzie w naszej szkole dzięki współpracy z fundacją Animacja Rozwoju. Wystawa dostępna będzie od dzisiaj na auli szkolnej, następnie zostanie przeniesiona do budynku głównego.
Wystawa „Stu Bohaterów – niepodległość ma twarz zwykłych ludzi” prezentuje nazwiska i fotografie stu bohaterów z czasu walki o odzyskanie niepodległości – żołnierzy, powstańców, legionistów, harcerzy, sportowców, uczniów, nauczycieli, naukowców, artystów i wielu innych ciekawych i wyjątkowych postaci. Zgodnie z mottem „Niepodległość ma twarz zwykłych ludzi” projekt „Stu Bohaterów na Stulecie Niepodległej” ma ukazać niepodległość jako dzieło wspólne wszystkich Polaków, niezależnie od ich płci, poglądów i przekonań, wyznania, statusu społecznego, wykształcenia, koloru skóry a często nawet języka, którym się posługujemy. Statutowym celem Fundacji AFIRMACJA ROZWOJU jest działalność oświatowo-kulturalna oraz inicjowanie i wspieranie działań przyczyniających się do promowania edukacji i rozwoju osobistego. Zachęcamy do obejrzenia wystawy.